Żyjące ogrodzenie z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Żywe płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast jak je posadzić oraz doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Ozdabia skwer, osłania nas przed ulicznym gwarem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Wytwarza miły cień, umożliwia schronienie ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego instalacją musimy zdecydować, jaką rolę ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować płot, bądź wspomóc w podziale parku na mniejsze części i stworzeniu zacisznych kątów? Winniśmy też zdecydować, jaką płot będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu drzewa bądź krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze zasłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje głos, iż najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez przycinania trwają wąski kształt. Podczas gdy zdobędą odpowiednią wielkość redukujemy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety z plastiku selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na mróz. Delikatne tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich często przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają podniesione pędy i dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najodpowiedniej sprawdzają się wytrzymałe na przymrozki buki a także graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, z tego powodu pozyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia o różnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za szkielet rabat oraz ścieżek, wydzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najakuratniej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak na przykład ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy uzyskać całkiem spore zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać botanik od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi skweru, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To wyjście zdaje przyzwoicie egzamin także w przypadku krzewów fascynująco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te gatunki wolno także strzyc, niemniej jednak wtenczas znacznie lepiej kwitną.

Na zielone płoty rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najakuratniej sprawdza się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Lecz i one po ostrych zimach bywają niekiedy oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy popularne są zielone sztacheta plastykowe z laurowiśni lub zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. W związku z tym, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on niski (do 60-80cm), aby wolno go było otulić na zimę agrowłókniną oraz bez trudności wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać szczególnie dekoracyjny parkan, wskazane jest posadzić naprzemiennie dwie bądź trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy zakładamy zielony płot z gatunków zrzucających listowie na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niskim, np. z iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety z plastyku strzyżone z fantazją- z krętą linką „grzbietu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić dużo czasu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s