Wierzba urośnie nawet spośród patyka wiktów.

Wierzba wypuści nawet spośród patyka wiktów.

Mając na uwadze ten fakt, możemy z niej sporządzić niezrównane formy płotów. Z tej przyczyny nasz żywopłot zdobędzie niepowtarzalny wygląd i będzie się rekomendować spośród płotów w sąsiedztwie.

Wzrastające na posessji i grząskich bagnach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w naszych ogrodach. Upodobaliśmy je za urodę i spectficzne koty. Nie są pracochłonne, wymagają jedynie mnóstwo wilgoci i nieco światła. Zadowolą się niejako każdą glebą.

Mało krzewów zdoła też identycznie błyskawicznie stymulować utracone odnogi i odrośle. Wierzby nadzwyczaj swobodnie odtwarzają również swój system korzeni. Wystarczy, że ścięty względnie nawet uszkodzony pęd zagłębiony w ulewnej glebie po jakimś czasie ukorzeni się i zwróci zaczątek kolejnej roślinie. Pewna osoba wpadła na myśl, ażeby z wierzb robić zaplątane przęsła w ogrodzeniu czy też parkany pokryte liśćmi. Prawdopodobnie należałoby mieć tak nowatorskie płot. Najodpowiedniej do zainstalowania takiego ogrodzenia zastosować poniższe modele wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, oraz jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają parę zespołowych własności:

dostarczają proste, długie i nadzwyczaj plastyczne pędy – z racji tej można bez trudu modelować postać ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po skróceniu- w niedługim terminie zdołamy wypleść skończone przęsło na płot;
niepomiernie łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy posiadamy już myśl na kształt ogrodzenia, musimy dostać stosowne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, wytrzaśnięcie ich w wymogach zwykłych jest kłopotliwe, jako że dziko wzrastające krzaki rzadko emitują ogromnie długie oraz prostolinijne pędy. Najodpowiedniej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało poczekać parę latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot przebierzmy pierw lokalizację w ogrodzie, mało przez nas odwiedzane i w żadnym wypadku zauważalne.Wiosną, w marcu albo w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak flancy zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy pozyskać z dziko narastających roślin. Zanim posadzimy powinno się je zanurzyć na 24 h w wodzie, ażeby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie żeby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny ekspresowo się gęstnieją, wskutek tego powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy ewentualnie dwa dozwalamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosną nowego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku aż do kilkunastu pędów, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s